Iný predčasne narodený novorodenec (P07.3)

Nie každý má v okolí predčasniatko, tak vám chcem objasniť, kto to prečasniatko vlastne je ❤️

Za predčasne narodené dieťa sa považuje dieťa, ktoré sa narodilo pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Drobec sa narodil v 34+2tt. V dnešnej dobe sa až každé 11-te dieťa narodí predčasne –  na Slovensku je to teda ročne cca 5.000 detičiek.

Kedysi som čítala, že toto je zrovna to najhoršie obdobie, nakoľko sa počas tohto obdobia vyvíjajú pľúca, lepší je teda buď 32tt alebo potom až 36tt. No akurát sa trafil tam, kde nemal.?

Aj predčasniatka sa delia na viaceré skupiny:
– pred 28tt je to extrémne nezrelý novorodenec (dieťa je podľa väčšiny európskych krajín životaschopné po ukončenom 24tt s hmotnosťou nad 500g) našla som však info, že sa už podarilo zachrániť aj dieťa narodené v 21tt
– medzi 28tt-31tt je veľmi nezrelý novorodenec
– a mezi 32tt-36tt je to ľahko nezrelý novorodenec

Komplikácie, ktoré môžu v súvislosti s predčasným narodením vzniknúť sú samozrejme odlišné. V nižšom gestačnom týždni je samozrejme vyšší predpoklad komplikácii. A aj keď bol drobec už v tom „vyššom leveli“ komplikácie ho teda neobišli..

Dieťa, ktoré sa narodí predčasne ešte nie je pripravené na svet vonku, je teda potrebné venovať mu špeciálnu starostlivosť. O drobca sa ukážkovo starali celé 3 týždne na JIS, kde sa ho pokúšali 3x extubovať, ale nakoľko mal vrodený zápal pľúc s dýchaním mal veľké problémy, a až po 3 týždňoch sa mu podarilo dýchať bez pomoci prístrojov. Poviem vám, že to bolo pre mňa veľmi zlé obdobie. Vidieť ho tam s káblikmi, hadičkami a na prístroji, ktorý dýchal zaňho.. Po 3 týždňoch sme šli spolu na iné oddelenie a po ďalších 2 týždňoch domov. Bola som tam s maminou, ktorá bola v nemocnici už 3 mesiace, takže tie moje 2 týždne boli v porovnaní s tým nič. Aj keď som to teda zvládala veľmi zle, najmä prvé 3 týždne, keď som bola v nemocnici a potom sa dávala dohromady doma a mohli sme ho chodiť pozerať, ale nechytať..

Zvládol to on, zvládla som to ja. Netreba prestávať myslieť pozitívne a veriť, že všetko bude v poriadku. Aj tento blog som zakladala s touto myšlienkou. Ale človek mieni.. Náš drobec žiaľ nikdy nebude 100% v poriadku, nakoľko má vrodenú genetickú poruchu, ktorá má podľa všetkého na svedomí aj moje komplikácie počas tehotenstva, aj jeho predčasný príchod na svet.

Včasná diagnostika je u týchto detičiek veľmi dôležitá, treba preto dieťa intenzívne sledovať a aj keď máte pocit, že ste prehnane bojazlivá čokoľvek sa vám nebude zdať konzultujte to s pediatrom! Tým, že som s drobcom začala pracovať a cvičiť už v pôrodnici dosahujeme teraz vzhľadom k jeho diagnóze úžasné výsledky.

Zbystrite pri týchto prejavoch:
– zvláštne postavenie nožičiek, prstov na rukách, sťažené zohýbanie kolien počas prebaľovania,
– asymetrické používanie končatín (drobec preferuje pravú stranu pred ľavou),
– pretrvávajúci úklon hlavičky do jednej strany, prípadne jej neprirodzené zakláňanie,
– ak dieťa neprirodzene vytáča rúčky, má ochabnuté svaly, je extrémne nepokojné, veľmi dlho spí,
– ak má končatiny stuhnuté (rúčky ma zovreté v päsť, končatinami hýbe trhavo), často plače, plač je prevádzaný trasom končatín,
– má zležané záhlavie, sploštenú hlavičku,
– ak sa mu prejavuje asymetria na tvári (má asymetrický úsmev, jedno líčko má väčsie ako druhé a pod.)
– oneskorenie jednotlivých pohybových prejavov,
– zvláštne zvukové prejavy pri dýchaní,
– komplikvaný a namáhavý spôsob prijímania potravy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *