Určite každý z vás niekedy robí dieťaťu lietadielko, prípadne ho pri hrách v bazéne v rámci zábavy vyhadzuje do vzduchu. Usudzujem tak na základe mojej IG ankety, ktorú som robila včera (ďakujem za veľkú zapojenosť do mojich ankiet, veľmi si to cením). A väčšina rodičov nikdy nepočula o tzv. syndróme natriasaného dieťaťa. Ako zdroj základných informácii som si dovolila použiť staršie webové články, nakoľko s týmto nemám (našťastie) vlastnú skúsenosť, ale ľudia by o tom mali vedieť a hovoriť..
Každý rodič chce dieťaťu dopriať čo najlepšiu starostlivosť, či už sa jedná o kvalitné jedlo, značkovné oblečenie, primeraný spánok, jeho správny psychomotorický rozvoj, ale i zábavu a veľa smiechu. Áno aj ja priznám, že niekedy drobcovi robím lietadielko (rozumej zdvihnem ho do výšky na rukách a veeeeľmi sa tomu aj on smeje, ale nikdy ho do vzduchu nevyhadzujem). Takéto prudké vyhodenie môže totiž dieťaťu spôsobiť závažné poškodenie mozgu (dokonca som našla prípady, kedy spôsobilo aj smrť).
V žiadnom prípade vás nechcem týmto článkom strašiť, len sa nad tým prosím skúste zamyslieť..
Zdroj: mamaaja.sk
Čo je syndróm traseného dieťaťa a ako sa prejavuje?
Syndróm traseného dieťaťa (z angl. Shaken Baby Syndrome – SBS) je nebezpečný stav spôsobený prudkým trasením, hodením alebo udretím dieťaťa.
Keďže krčné svaly dieťatka nie sú ešte dostatočne silné na to, aby hlavičku udržali, pri prudkých pohyboch dochádza k nárazom mozgu do stien lebky, deformácii mozgových ciev a nervov a poškodeniu mozgových tkanív. Miera poškodenia je rôzna, od opuchu mozgu, krvácania do sietnice, zlomenín krčných stavcov až po smrť. Poškodenia nemusia byť hneď zjavné. V mnohých prípadoch nie je SBS diagnostikovaný a jeho dôsledky sa prejavia až po šiestom roku života dieťaťa spomaleným vývinom a zaostávaním.
Syndróm traseného dieťaťa sa prejavuje symptómami ako sťažené dýchanie, extrémna podráždenosť alebo naopak letargia, slabosť, kŕče, dávenie. Niekedy sú príznaky nebadateľné, pripomínajú virózu a dôsledkom je „len“ oneskorený vývoj dieťaťa. Obeťami sú hlavne deti do jedného roka života, väčšinou okolo 3-8 mesiacov, ale sú prípady, kedy sa poškodenia objavia aj u 4-ročných detí.
Predpokladám, že z nervov s dieťaťom žiadny normálne zmýšľajúci rodič netrasie (žiaľ aj takého prípady existujú), ale ani v rámci hry to nie je teda OK. Nepanikárte ak ste sa takto s dieťaťom zabávali, ono tie otrasy by mali byť intenzívne a trvať dlhšiu dobu. Aj keď je fakt, že niekedy stačí sekunda a pohroma je na svete.. Nehovoriac o tom, že by ste ho nedajbože nechytili a dieťa by vám spadlo.
Drobec mal krvácanie do mozgu.. Bolo mu diagnostikované po narodení, keďže bol na JIS-ke, takže sme o ňom vedeli hneď.
Pri diagnostike tohto syndrómu to môže byť komplikovanejšie, keďže sa nemusí problém objaviť hneď. Najmä rodičov ani nenapadne, že to mohli spôsobiť dieťaťu nevinnou hrou. Dieťa môže byť ospalé, prestane sa usmievať, môžu sa u neho objaviť kŕče, strata vedomia, nedostatok chuti k jedlu, zvracanie, … Pri syndróme traseného dieťaťa sa neobjavujú žiadne viditeľné fyzické poranenia (prípadne sa môžu objaviť škrabance, modriny či zlomeniny, ktoré mohli byť spôsobené skutočným pádom, či nehodou). Dieťaťu je potrebné urobiť kompletné neurologické vyšetrenie, ultrasonografické vyšetrenie mozgu, magnetickú rezonanciu (MRI), CT alebo RTG vyšetrenie, oftalmologické vyšetrenie.
Najlepšou ochranou pred týmto syndrómom je teda prevencia. Nikdy netraste a nehádžte svojim dieťaťom! Určite nájdete spolu aj inú úsmevnú zábavu. 🙂